Ako vybrať čelovku?

Koľko existuje druhov outdoorových športov, toľko špecializovaných čeloviek na trhu nájdete. Aj keď ich funkcie môžu byť veľmi podobné, oplatí sa vedieť, ako vybrať čelovku podľa najčastejšie udávaných parametrov. Či už sa chystáte na nočnú túru alebo behanie, vždy sa pri čelovke zaujímajte o svetelný tok, napájanie, dosvit a prípadné doplnkové funkcie.

Koľko existuje druhov outdoorových športov, toľko špecializovaných čeloviek na trhu nájdete. Aj keď ich funkcie môžu byť veľmi podobné, oplatí sa vedieť, ako vybrať čelovku podľa najčastejšie udávaných parametrov. Či už sa chystáte na nočnú túru alebo behanie, vždy sa pri čelovke zaujímajte o svetelný tok, napájanie, dosvit a prípadné doplnkové funkcie.

Doba čítania 7 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať čelovku podľa účelu

Na behanie

Od kvalitnej bežeckej čelovky sa očakáva, že vám nebude kvôli otrasom padať. Z toho dôvodu sú spravidla vybavené stredovým popruhom.

Typ behu

Ideálne vlastnosti čelovky

Kondičný beh

100–400 lm, široký svetelný lúč

Nočný a orientačný beh

výkonná LED čelovka (600–1000 lm), regulácia lúča svetla

Časté striedanie ciest a komunikácií

čelovka s červeným svetlom vzadu

Ultra preteky

nabíjacia čelovka s dostatočným výkonom

  • Ľahká

  • Odolná

  • Veľmi stabilná

  • Veľký svetelný tok

Čelovky na behanie

Na stanovanie a turistiku

Pre kempovanie určite oceníte vodotesnú čelovku s veľkým svetelným tokom, nízkou váhou a kompaktnými rozmermi.

Typ športu

Ideálne vlastnosti čelovky

Kempovanie

100 – 400 lm, nastaviteľný uhol svetla

Ľahká turistika

široký lúč, dobrá výdrž

Vysokohorská turistika

odolnosť, skladnosť, svetelný tok nad 400 lm

Horolezectvo

zaostrenie (zoom), výdrž, odolnosť, stredový popruh

  • Ľahká

  • Skladná

  • Nastavenie uhla svetla

  • Veľký svetelný tok

Vodotesné čelovky

Na rybárčenie

Vytrvalému rybárovi musí čelovka dlho vydržať a umožniť mu nastavenie smeru svetla. Svetelný tok do 400 lm by mal bohato stačiť.

  • Dlhá výdrž

  • Nastavenie uhla svetla

Na prácu

Pre prácu v temnej dielni alebo v garáži si bohato vystačíte s ešte obyčajnejšou čelovkou s nižším svetelným tokom do 100 lm, nižšou výdržou, obyčajným obvodovým pásom a kratším dosvitom.

  • Nízka cena

Výber čelovky podľa parametrov

Svetelný tok

Na prvom mieste sa väčšinou stretnete s hodnotami svetelného toku. Ide o veličinu, ktorá udáva, ako intenzívne bude čelovka svietiť. S týmito hodnotami sa stretnete napríklad aj pri žiarovkách, kedy klasická 40 W žiarovka dosahuje približne 400 lm.

Svetelný tok sa vyjadruje v lúmenoch (lm) a čím väčšie číslo, tým silnejšie dokáže čelovka posvietiť na cestu. Bežné modely dosahujú od 100–400 lm, pričom nižšie hodnoty sa skôr kupujú deťom a vyššie nad 400 lm sú vhodnejšie na extrémne športy.

Dosvit

To, ako ďaleko čelovka dosvieti, vyjadruje dosvit, teda napríklad 50 m. Čím výkonnejšia čelovka, tým vyšší dosvit, ale aj kratšia doba svietenia (nižšia výdrž).

Dosvit do 50 m postačí na čelovky pre domáce príležitostné využitie. 50 – 100 m dosvit je vhodnou voľbou na výlety do prírody, športovanie a rybárčenie. Dlhšiu vzdialenosť väčšinou volia horolezci, účastníci orientačných behov a iných extrémnych športov.

Hmotnosť

Na váhu čelovky sa zameriavajú hlavne športovci, ktorí počítajú každý gram navyše. Najľahšie modely vážia pod 80 g a sú preto ideálne pre bežcov a lyžiarov. Nepretekári si väčšinou vystačia s čelovkami nad 100 g, pričom s váhou väčšinou rastie aj svetelný výkon. Modely nad 250 g sú doplnené o rad funkcií, ponúkajú vynikajúci výkon a svetelný tok a preto sa skvele hodia do jaskýň, na hony a náročné expedícia.

Farba svetla

Aj keď by sa mohlo zdať, že bohato postačí klasické biele svietenie, čelovky často ponúkajú možnosť zmeny farby lúča. Červené, oranžové, alebo zelené svetlo využijete vo chvíľach, kedy by vás ostré biele svetlo vzhľadom na tmavú krajinu príliš ožiarilo. Tlmené farebné svietenie preto volia poľovníci, speleológovia a rybári. Teplejšie tóny využijete ale aj v stane, kedy tesne pred spaním nechcete oči namáhať v kontrastnom bielom svetle.

Maximálna doba svietenia

Niekedy tiež označovaná ako výdrž, udáva, ako dlho vydrží čelovka svietiť. Aj keď je tento údaj pomerne dôležitým parametrom, je ťažké jeho hodnoty akokoľvek zovšeobecniť. Niektorí výrobcovia totiž uvádzajú maximálnu dobu svietenia v najúspornejšom režime, iní zas za maximálneho výkonu.

Napájanie

Čelovka môže byť napájaná rôznymi spôsobmi. Štandardným riešením sú ceruzkové batérie AA, alebo AAA, ktoré môžu byť navyše zakomponované priamo na tele čelovky, alebo uložené samostatne na opačnej strane hlavovej pásky. Výhodou týchto modelov je nízka cena, avšak na úkor nižšieho výkonu a výdrže.

Ďalšou častou možnosťou je zabudovaný akumulátor. Ten máva väčšiu kapacitu ako ceruzkové batérie a zároveň viac možností regulácie výkonu. Nabíjanie môže prebiehať cez adaptér, alebo čím ďalej populárnejší USB kábel.

Na čo sa ďalej zamerať

Odolnosť

Podľa využitia čelovky vyberajte dostatočne odolný materiál a funkčné prevedenie. Čelovky môžu byť konštruované tak, aby zamedzili vniknutiu prachu, vody a odolali nárazu.

Odolnosť proti vode zistíte podľa medzinárodne uznávaného označenia IP, teda stupňa krytia, pričom stupeň IPx8 zvládne aj dlhodobé ponorenie vo vode. Hodnoty môžu byť udávané aj v dvojčíslí, napr. IP66, kedy prvá číslica značí ochranu pred vniknutím cudzích predmetov a druhá udáva ochranu pred pôsobením vody.

Funkcia

Zmena nastavenia obvodu hlavy

Máloktorý typ čelovky sa vyrába v jedinej univerzálnej veľkosti. Oveľa častejšie môžete veľkosť upravovať pomocou plastovej, alebo kovovej pracky.

Rôzne režimy svietenia

Bežne sa stretnete s 3–4 režimami, ktoré môžete ľubovoľne prepínať od svietenia, blikania, po rôzne farby svetla.

Pamäť posledného nastavenia

Užitočná funkcia vo chvíli, keď čelovku používa pravidelne jedna osoba.

Indikátor stavu nabitia

Vždy budete vedieť, ako dlho čelovka vydrží a kedy je potrebné ju dobiť alebo vymeniť batérie.

Možnosť otáčania čelovky v držiaku

Túto možnosť využijú horolezci pri zdolávaní previsov rovnako tak ako opravári áut či inštalatéri.

Reflexné prvky

Tento bezpečnostný doplnok je dôležitý vo chvíli, keď sa vraciate v noci po neosvetlenej ceste, alebo si idete po zotmení zabehať po hoci nefrekventovanej cyklotrase. Ideálne je čelovku doplniť ďalšími reflexnými prvkami na oblečení alebo topánkach.

Integrovaná píšťalka

Signalizačnú píšťalku využijete pri zranení, napadnutí a celkovo podporí pocit vašej bezpečnosti.

Magnetická koncovka

Vďaka tejto funkcii čelovku jednoducho upevníte na kov. Počas chvíle sa z nej tak stane malý prenosný reflektor, ktorý poslúži ako lampička na čítanie alebo pomocník v dielni.

Ochrana proti prehriatiu

Po ​​dosiahnutí určitej teploty začne klesať výkon a po schladení sa opäť automaticky zvýši.

Zoom

Funkciu využijete pre možnosť zmeny veľkosti svetelného lúča, ideálny pre vysokohorskú turistiku, cyklistov a poľovníkov.

Často kladené otázky

Na trhu nájdete nepreberné množstvo detských čeloviek. Od takej čelovky by ste mali očakávať minimum režimov, nízky svetelný tok do 50 lm, aspoň základnú vodotesnú úpravu a tiež konštrukciu, ktorá odolá menej citlivému zaobchádzaniu .

Čelovky, ktoré odolajú dažďu a striekajúcej vode, nesú krytie IPx4 až IPx6. Prachu potom dokážu vzdorovať čelovky s hodnotami IP5x až IP6x, ktoré sú dostatočne odolné aj proti vniknutiu cudzieho telesa.

Súčasťou balenia niektorých čeloviek môže byť aj hrudný pás, na ktorý je možné ju upevniť. A niektoré modely je možné zavesiť na krk alebo klipom pripevniť na šilt.